наши активности

СВЕТСКИ ДЕН ЗА ЧИСТИ КРАЈБРЕЖЈА

21.9.2023

Активности

НА СВЕТСКИОТ ДЕН ЗА ЧИСТИ КРАЈБРЕЖЈА: СКОПСКО го чистеше крајбрежјето кај Љубаништа и дното кај Градиште

Во рамки на платформата #НашаГордостНашаОдговорност, на 16 септември, кој воедно е и светски ден за чисти крајбрежја, СКОПСКО организираше две чистачки акции во Охрид, и тоа: на крајбрежјето кај Љубаништа и под вода на Градиште, кај месноста Велидаб.

Како и на претходните акции на копно, во чистењето се вклучија волонтери пријавени на сајтот - www.csr.skopsko.mk, вработени во Пивара Скопје, маркетинг агенцијата Публицис и ЈП Охридски Комуналец, додека акцијата под вода беше остварена со поддршка на нашите пријатели нуркачи, од НЦ „Амфора“.

За време на двете акции беа собрани повеќе од 50 кеси секаков вид на отпад, почнувајќи од пластични шишиња, чаши и чинии, преку конзерви и лименки, па сѐ до текстил, влажни марамчиња и пелени.

СКОПСКО ќе продолжи и понатаму да укажува на проблемот со неодговорното одлагање на отпадот, но и преку дела директно да придонесува за да поттикне промени и во исто време да ги едуцира луѓето за правилниот однос кон животната средина и природните убавини кои се наша гордост, но и наша одговорност.

СО КЛИКАЊЕ НА КОПЧЕТО “Прифати ги сите колачиња”, СЕ СОГЛАСУВАТЕ СО УСЛОВИТЕ ЗА КОРИСТЕЊЕ на КОЛАЧИЊА И ПОЛИТИКАТА нА приватност.

наши активности

Heading

Heading

Heading

Heading

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

Heading 1

Heading 2

Heading 3

Heading 4

Heading 5
Heading 6

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur.

Block quote

Ordered list

  1. Item 1
  2. Item 2
  3. Item 3

Unordered list

  • Item A
  • Item B
  • Item C

Text link

Bold text

Emphasis

Superscript

Subscript

СО КЛИКАЊЕ НА КОПЧЕТО “Прифати ги сите колачиња”, СЕ СОГЛАСУВАТЕ СО УСЛОВИТЕ ЗА КОРИСТЕЊЕ на КОЛАЧИЊА И ПОЛИТИКАТА нА приватност.